Winning Images 2018 – 2019 – 2020 FP overflow

 

Carey Roberts Cup (Print) 2018

Judge: Mr V Cassar CPAGB

 

1st: SALLY B by Trevor Ray

2nd: BALLET by Rita Howes

 

3rd: ADVERTISING IN POZNAN by Peter Ziolkowski

HC: RAINY EVENING by Maureen Ford

HC: DUNKIRK VETERAN by Tony Clayton

 

Reflex Cup (Digital) 2018

Judges: Mr I Stone DPAGB BPE*3
Mrs M Stone DPAGB BPE5* EFIAP Platinum

1st: OSPREY by Jim Pocknell

2nd: IN THE PITS AT BRANDS HATCH by John Walsh

3rd: AFTER THE LOVE IS GONE by Dave Belsham

HC: JUST LEAVE ME ALONE by Dave Belsham

HC: MEN AT WORK by Malcolm Rous

 

 

Discovery Day Challenge (Digital) 2018
MARGATE
Judge:  June Sharpe ARPS

 

1st: AN ARTIST AT LUNCH by Tony Mitchell

2nd: DERELICT SHOP FRONTS by Martin Mitchell

 

3rd: I WAS A MOD ONCE by Martin Mitchell

HC: DREAMLAND by Martin Mitchell

HC: FACE IN THE WINDOW by Maureen Ford

 

 

Theme Competition (Digital) “Macro”
Judge:  Cherry Larcombe 
EFIAP ARPS DPAGB BPE5*

 

1st: ZEBRA MOSAIC (Colobura dirce) by Trevor Ray

2nd: BURGUNDYDROP  BONNET by Steve Martinl

3rd: ABSTRACT JUICER by John Walsh

HC: MONARCH EMERGING (Danaus plexippus) by Trevor Ray

HC: WASP by Tony Mitchell

 

 

Victory Cup (Digital League R3)
Judge: Keith Evans FRPS DPAGB

 

1st: STRIP TEASE by Dave Belsham

2nd: PORPOURRI by Dave Belsham

3rd: EGYPTIAN FRUIT BAT by Jim Pocknell

HC: A WET AND DESERTED PIER by John Walsh

HC: GREY HERON by John Hawkins

John Amey Cup (Print League R2) 2019

Judge: Helen Taylor ARPS DPAGB BPE*3

1st: SMOKE ON THE WATER by Malcolm Rous

2nd: FLOWER NICHE by David Tovey

3rd: TRAVELLERS GARDEN ROCHESTER by Brigita Amey

 
 
Vic Cassar Cup 2019 (Print League R3)
Judge: Sue Chapman ARPS CPAGB

1st: MASK LADY by Rita Howes

2nd: STEPPING UP PERFUME TIME by Rita Howes

3rd: FROST SHAPES ON WINDOW by Maureen Ford

HC: MY LEFT FOOT by Rita Howes

HC: FLAMENCO DANCER AT 1600 ISO by Tony Clayton – Still to be provided
Ken Hayward Trophy 2019:
Flora and Fauna (Digital)
Judge: Robin Harmsworth

1st: SNOW LEOPARD by David Tovey

2nd: ZEBRA by David Tovey

3rd: HARVEST MOUSE by Rosemary Woolmer

HC: IRISES by Maureen Ford

HC: MALLARD FEMALE by Steve Martin

 

Annual Print Competition 2019
(Print League R4)
Judges:
Ian Stone – DPAGB BPE3* (working towards BPE 4*)
Marie-Laure Stone – DPAGB BPE5* EFIAP Diamond

1st: ROME SEPIA by Mark James

IMAGE NOT AVAILABLE

2nd: HIGH SPEED RIDER by Rita Howes

3rd: COMMON WASP ON APPLE by Tony Clayton

HC: MASTS AND RIGGING by Malcolm Rous

HC: THE LOCK by Rita Howes

 

Medway Cup 2019 (DLR4)
Judge: Chris Shore FRPS MPAGB EFIAP BPE5*

1st: GREEN WOODPECKER (picus viridis) by Jim Pocknell

2nd: BALCONIES by Tony Clayton

3rd: ELEVENSES by David Tovey

HC: GREENSHANK by Steve Martin

HC: ANCIENT AND MODERN by Dave Belsham

REFLEX CUP 2019/2020 (DLR1)
Judge: Paul Adams ARPS DPAGB FDPS

1st – OSPREY (Pandion haliaetus) 24999 by Jim Pocknell

2nd – SS OFFICERS AT REST by Steve Martin

3rd – KENYAN SEA FISHING TEAM by Martin Mitchell

HC – BLUEBELL IMPRESSION by Trevor Ray

HC – FOX (Vulpes vulpes) by Jim Pocknell

HC – READY FOR WORK by Nizar Birch

 

Clash of the Titans 2019
DIGITAL
Judge: Carole White-Griffiths LRPS
   

1st: IN THE BAKERY by Tony Mitchell

   

2nd: OWLS THAT (Asio Flammeus) by Maureen Ford

   

3rd: ZEBRA MOSAIC (Colobura Dirce) by Trevor Ray

 
 

 

PRINT LEAGUE 2016-17

john-amey-cup-2016-_prints-r1_results

DIGITAL LEAGUE 2016-17: R1

dpi-1-ranked-totals

Ken Hayward Memorial Cup 2015-16

 

 Ken Hayward Memorial Cup 2015-16

(PDI: Flora and Fauna)

Judged by Malcolm Hardie

 SPRING BLOSSOM by Ignatius Mauceri

 

 

 

 

 

1st: Spring Blossom by Ignatius Mauceri

 

HARVEST MOUSE (Micromys mimutus) 6496 by Jim Pocknell (47)
  

 

 

 

2nd: Harvest Mouse by Jim Pocknell

 FLORA & FAUNA by Ignatius Mauceri

 

 

 

 

 

3rd: Flora and Fauna by Ignatius Mauceri

 JUVENILE ROBIN by Tony Clayton.jpg

 

 

 

 

 

HC: Juvenile Robin by Tony Clayton

OTTER SWIMMING by John Amey CPAGB
 

 

 

 

HC: Otter Swimming by John Amey

 

Medway Cup Digital 2015-16 DL3 -awards

 Medway Cup Digital 2015-16  DL3 -awards

 This represents the third (DL3) of three digital competitions of the Digital League.

It was judged by Ray Bridges

 1st: Little Owl by Jim POcknell

LITTLE OWL (Athene nocua) 2565 by Jim Pocknell (47)

2nd: Bloody Dispute by Tony Clayton

BLOODY DISPUTE by Tony Clayton

 

3rd: Bowled Off Stump by Tony Clayton

BOWLED, OFF STUMP by Tony Clayton

 

HC: Harvest Mouse by Jim Pocknell

 

HARVEST MOUSE (Micromys minutus) 6878 by Jim Pocknell (47)

 

 

 

 

 

HC: Jay by Jim Pocknell

JAY (Garrulus glandarius) 3635 by Jim Pocknell (47)

 Thank you to the above members for doing so well and all those who submitted images for this competition.

The full score sheet for this competition is already available in our Face-Book page and will also be available from  the “Members only” section.

The cumulative score sheet of the digital  league will shortly be available for viewing from the “Members only ” section and is already available from our Face-Book page.

March 2016-Ignatius